AVERUT

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Bağ Salkım güvesi(Lobesia botrana) 25 ml/100 l su larva 3-10 gün
Domates Yeşil kurt (Helicoverpa armigera) 40 ml/da larva 3 gün
Domates (sera) Pamuk yaprak kurdu(Spodoptera littoralis) 35 ml/100 l su larva 3 gün
Elma Elma iç kurdu(Cydia pomenella) 35 ml/100 l su larva 14 gün
Fındık Fındık kurdu (Curculio nucum) 45 ml/da ergin 14 gün
Mısır Mısır koçan kurdu(Sesamia spp.) 30 ml/da larva 3 gün
Mısır Mısır kurdu(Ostrinia nubilalis) 30 ml/da larva 3 gün
Pamuk Yeşil kurt (Helicoverpa armigera) 45 ml/da larva 14 gün
Pamuk Pamuk yaprak kurdu(Spodoptera littoralis) 40 ml/da larva 14 gün

Genel Bilgiler:

Averut akıcı konsantre formülasyonda bağ, pamuk, mısır, domates, elma ve fındıkta zararlılarla mücadelede kullanılan, mide ve değme etkili bir insektisittir. Zararlı larvalarının her döneminde etkilidir. Averut böceklerde sinir hücrelerinde sodyum kanallarını tıkayarak etki eder ve ilaçlamadan çok kısa bir süre sonra zararlının beslenme ve diğer faaliyetleri durur veya çok azalır, 24 ila 60 saat içinde de zararlılar ölür. Averut ilaçlamadan sonra bitki üzerinde ilaç kurumasından sonra yağan yağışlardan etkilenmez, uygulamayı tekrarlamaya gerek kalmaz.

AVERUT (150 g/l Indoxacarb ) Büyük miktarda karışım yapmadan önce ön karışım denemelerinin yapılması tavsiye edilir.

Bağ salkım güvesine karşı, salkım güvesi uygulama zamanları tahmin-uyarı sistemine göre belirlenir. Larvisit uygulama için tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp, düşmeye başlamalı, etkili sıcaklıklar toplamı          1.dölde 120 gün-derece, alacakaranlık sıcaklıkları üst üste 2 gün 15oC ve üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde de devam etmelidir. Etkili sıcaklık toplamı 2.dölde 520 gün-derece, 3. dölde 1047 gün-derece’ye ulaşmalı, asma fenolojisi 1. dölde çiçek tomurcuğu, 2.dölde koruk, 3. dölde tatlanma başlangıcı döneminde olmalıdır. İlk larva çıkışı görüldüğünde uygulamaya karar verilir. Her döle bir uygulama yapılır.

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

Pamukta pamuk yaprakkurduna karşı 10-15 adımda bir bitki olmak üzere toplam 25 bitkinin yaprak, tarak, çiçek ve kozaları kontrol edilir. Bitki başına 0.5 larva veya 25 bitkide 2 yumurta paketi veya 2 yeni açılmış yumurta paketi görüldüğünde uygulamaya karar verilir.

Pamukta yeşilkurta karşı rastgele seçilen 3 m sıra uzunluğundaki tüm bitkiler kontrol edilerek yeşilkurt yumurta ve larvaları sayılır ve 3 m’lik sıra uzunluğunda ortalama 2 larva bulunduğunda uygulamaya karar verilir.  

Mısır kurdu ve Mısır koçankurduna karşı ilk yumurta tesbit edildiğinde  uygulama yapılır. İlk uygulamayı takiben 15 gün ara ile 2 uygulama daha yapılır. 

Domateste yeşilkurta karşı tarlaya köşegenler yönünde girilip, tarlanın büyüklüğüne göre 50-100 bitki kontrol edilerek, bitkinin çiçek, yaprak, sap, meyve ve sürgünlerinde, yumurta ve larva aranır. 100 bitkiden 5’i bulaşık bulunmuş ise uygulama yapılır.

Domateste pamuk yaprakkurduna karşı köşegenler yönünde yürüyerek, 100 bitkide 1-2 yeni açılmış yumurta paketi veya 4-5 larva görüldüğünde zararlı ile mücadele gereklidir. Uygulama larvalar dağılmadan yapıldığında sonuç daha iyi olacağından uygulama zamanına özen gösterilmelidir.

Elma içkurdu: Elma içkurdu’na karşı yapılacak uygulamalar tahmin ve erken uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir. Elma içkurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir. Birinci döle karşı iki, ikinci döle karşı bir uygulama olmak üzere toplam üç uygulama yapılmalıdır.

Fındık kurduna karşı meyvelerin mercimek iriliğine geldiği dönemde yapılan kontrollerde 10 ocakta 2’den fazla fındık kurdu görülmesi durumunda uygulama yapılır.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler