BUFFY

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Ayçiçeği Mildiyö(Plasmopara halstedii) 500 ml/100 kg tohum -
Domates (sera) Mildiyö(Phytophthora infestans) 250 ml/100 l su 3 gün
Domates (sera) Toprak kökenli patojenler (Pythium sp.,Fusarium spp.) 750 ml/da 3 gün
Hıyar (sera) Kabakgillerde mildiyö (Pseudoperonospora cubensis) 250 ml/da 3 gün
Patates Mildiyö(Phytophthora infestans) 250 ml/da 3 gün
Tütün (Fidelik) Çökerten (Pythium spp.) 7,5 ml/m2 (3-4 litre su ile) 3 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız.  

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

BUFFY ( Propamocarb-HCI) Diğer fungisitlerle karışabilir. Bordo bulamacı ve yaprak gübresi ile karışmaz. Tohum uygulaması olarak kullanıldığında hiçbir bitki koruma ürünü ile karıştırılmadan tek başına kullanılmalıdır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Ayçiçeği mildiyö: Uygulama ekimden önce tohum uygulaması şeklinde yapılır. Sıvı bir bitki koruma ürünü olup, gerek toz gerekse sıvı formülasyonlu preparatların 100 kg tohum için önerilen ürün miktarı 1 – 1.5 litre su içerisinde çözündürülür ve sonrasında karıştırmayla ilaçlı su bütün tohuma homojen olarak dağıtılır.

Hıyarda Kabakgillerde mildiyö: Uygulamalar bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesiyle uygulamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 7-10 gün aralıklarla sürdürülür. Uygulamaların bitkinin her tarafını, özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Patates mildiyösü: Hastalık çıkışı için yüksek nem gibi iklim koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile uygulamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 10-12 gün aralıklarla uygulama tekrarlanır.

Domates (sera) mildiyö: Kimyasal mücadele için çevrede domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde uygulamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10-12 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

Tütün fideliklerinde çökerten: Tütün fideliklerinde tohum atıldıktan hemen sonra toprak hafif nemlendirilir. Sonra bitki koruma ürünü uygulaması yapılır. 25-30 gün sonra uygulama tekrarlanır.

Domates (sera) toprak kaynaklı patojenler: Fide dikimini takiben kök dibine bitki koruma ürünü uygulaması yapılır. 1.uygulama domates fidelerinin kök diplerine ilaçlı su uygulaması şeklinde yapılır. 2.uygulama iki hafta sonra aynı şekilde yapılır.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler