CANOLEX T- 50 WP

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
PAMUK (Çok havlı pamuk tohumu) Fide Kök Çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium spp., Alternaria spp., Macrophomina spp., Verticillium spp., Aspergillus spp.) 350 g/100 kg tohum -
PAMUK (Az havlı pamuk tohumu) Fide Kök Çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium spp., Alternaria spp., Macrophomina spp., Verticillium spp., Aspergillus spp.) 300 g/100 kg tohum -
Patates Kök boğazlı nekrozu ve siyah siğil hastalığı (Rhizoctonia solani) 40 g/100 kg tohum 90 gün
Yer Fıstığı Yerfıstığında kökboğazı çürüklüğü(Aspergillus niger) 200 g/100 kg tohum 120 gün

CANOLEX-T 50 WP (Tolclofos-methyl+Thiram %20+30) Tohuma uygulanan bitki koruma ürünü olması nedeniyle hiçbir ilaçla karıştırılarak kullanılmaz.

TOLCLOFOS-METHYL:
Koruyucu ve tedavi edici  sistemik olmayan fungisittir.

Uygulama varili (Kaskat) ile uygulama yapılacak ise: 100 kg tohum için önerilen ürün bir kap içerisinde yeteri kadar su ile iyi bir şekilde karıştırıldıktan sonra yavaş yavaş birkaç defada uygulama variline ilave edilir. Her defasında uygulama varili çevrilerek tohumların homojen olarak iyi bir şekilde kaplanması sağlanır.

Uygulama tertibatı olan selektörlerde ise, ön deneme yapılarak tohumun ideal bir şekilde kaplanmasını sağlayacak su miktarı bulunur. İdeal su miktarı tohumu iyice kaplayan ancak akmayan su miktarıdır. Bu husus sağlandıktan sonra gerekli miktar su ile iyice karıştırılır ve uygulama tertibatı deposuna konularak uygulama yapılır. Çimlenme kapasitesi düşük, soyulmuş veya çatlamış, ekime uygun olmayan tohumluk kullanmayınız. Tohum uygulama ekipmanları çok soğuk (0oC altı) sıcaklıklarda problem oluşturabilir. CAnolex T-50 WP 0oC üzerindeki sıcaklıklarda uygulanmalıdır.

Patates: Tohumluk patatesler düz bir zemin üzerine yayılır. 100 kg tohumluk için önerilen bitki koruma ürünü miktarı bir kova içindeki 1-1,5 l suya ilave edilip iyice karıştırılarak pülverizatöre aktarılır. Hazırlanan karışım tohumluk patateslerin üzerine önce yarısı püskürtülerek patatesler kürekle ters yüz edilir. Sonra ürünün kalan yarısı da püskürtülerek ilaçlama tamamlanır. İlaçlamada dikkat edilecek husus, su miktarının tohumluğu ıslatacak fakat akmayacak miktarda olmasıdır. İlaçlamadan hemen sonra ekim yapılabileceği gibi, tohumlukların nemi kuruduktan sonra çuvallanarak veya dökme olarak birkaç gün beklenebilir. İlaçlama, çuvallama ve dikim sırasında lastik eldiven giyilmelidir.

Pamuk, Yerfıstığı: Tohum uygulama işlemi döner uygulama bidonu veya tohuma püskürtme prensibi ile çalışan tohum uygulama makinesi ile yapılabilir. Uygun ekipman bulunamaması durumunda, tohumlar düz bir zemine yayılarak homojen bir kaplama sağlanacak şekilde uygulama yapılır. İlaçlanmış tohum evvelce yapılmış mibzer ayarını değiştirebileceğinden ekimden önce ilaçlı tohum ile mibzer ayarının tekrar yapılması tavsiye edilir. Kullandıktan sonra uygulama aletinin iyice temizlenmesi gerekir.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler