CANPRİN 35 DS

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu
Ayçiçeği Mildiyö(Plasmopara halstedii) 500 g/100 kg tohuma
CANPRİN 35 DS (Metalaxyl %35) sistemik özelliklere sahip , ayçiçeğinde mildiyö (Plasmopara alstedii) mücadelesinde tohum ilacı olarak kullanılan özel bir fungisittir. İlaç ayçiçeği tohumunun çimlenmesi esnasında kökler tarafından alınır ve bitkinin her tarafına dağılarak hassas devre boyunca ayçiçeğini hastalıktan korur. Ayçiçeği mildiyösü tüm gelişme devrelerinde ayçiçeğine arız olabilir. Fakat fide döneminden 6 yapraklı döneme kadar bulaşmalar ekonomik öneme haizdir. Hastalık erken dönemde gelmişse fideler kurur, bodur kalır, yapraklar kıvrılır , yaprak  dibinden  başlayan  renk  bozuklukları  görülür.  İleri dönemlerde, çiçek tablasındaki şekil bozuklukları, kellelerin dik kalması,tohumların olgunlaşmaması gözlenir.
 

CANPRİN 35 DS (Metalaxyl %35)'in  Diğer bitki koruma ürünleri ile karışması tavsiye edilmez.

METALAXYL:
Bitkinin yaprak, gövde ve kökleri tarafından alınan koruyucu ve tedavi edici etkili sistemik bir fungisittir.
Ribozomal RNA sentezini etkileyerek protein sentezini inhibe eder.

Tohum Uygulamasında:

Tohum uygulamasında, düz beton zemin, plastik leğen, beton havuz, metal bidon gibi uygulama kapları kullanılabilir. 100 kg tohum için önerilen bitki koruma ürünü miktarı 1-1,5 litre su içerisinde çözündürülür ve sonrasında karıştırmayla bu ilaçlı su bütün tohuma homojen olarak dağıtılır. Bitki koruma ürünü karıştırma işlemi kürek ve plastik eldivenlerle veya mekanik sarsıcılarla yapılır.

Ayçiçeği mildiyösü (Plasmopara halstedii):

Ekimden önce tohum ilaçlaması şeklinde yapılır. Tohum ilaçlamasında, düz beton zemin plastik leğen, beton havuz, metal bidon gibi uygulama kapları kullanılabilir. Bitki koruma ürünü karıştırma işlemi kürek ve plastik eldivenlerle veya mekanik sarsıcılarla yapılır.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler