COREMiKS

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Bağ Bağ küllemesi (Erysiphe necator) 30 ml/ 100 l su 28 gün
Biber (sera) Patlıcangillerde külleme (Leveillula taurica) 50 ml / 100 l su 3 gün
Çeltik Çeltik yanıklığı(Pyricularia oryzae) 100 ml/da 42 gün
Domates (sera) Patlıcangillerde külleme (Leveillula taurica) 50 ml/100 l su 3 gün
Kavun Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea) 50 ml / da 3 gün
Şeftali Şeftali küllemesi (Sphaerotheca pannosa) 30 ml/100 l su 7 gün

Diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılmadan önce ön karışım testi yapılması tavsiye edilir. Karışımın bekletilmeden kullanılması tavsiye edilir.

KRESOXIM-METHYL

Koruyucu, iyileştirici,yok edici  ve uzun rezidüel hastalık kontrolüne sahiptir.

Elektron transferini engelleyerek mitokondriyal solunumu engeller, spor çimlenmesini inhibe eder.Buhar fazı yoluyla yeniden dağıtım aktivitesine katkıda bulunur.

BOSCALID

Translaminar ve akropetal olarak taşınan,koruyucu ve tedavi edici özellikte  yaprak fungisitidir. Çimlenme borusundaki uzamayı engelleyerek spor çimlenmesini önler ve fungusun tüm diğer  gelişim evrelerini de etkilemiş olur.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken ilaçlı su depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. İlaçlama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Bağ Küllemesi:

1.ilaçlama: Bölgelere göre değişmekle beraber sürgünler 25-30 cm uzunluğa ulaştığında,

2.ilaçlama: Çiçek taç yaprakları döküldüğünde,

3. ve diğer ilaçlamalar: İkinci ilaçlamadan sonra kullanılan ilacın etki süresine göre, tanelere ben düşme dönemine kadar yapılır.  

Domates (sera) Külleme: Hastalıkla etkin bir kimyasal mücadele yapmak için   gözler açılmadan veya açılmak üzere iken bir ilk ilaçlama önerilmektedir. Daha sonra hastalığın bahçede çıkma durumuna göre birer hafta ara ile ilaçlama yapılabilir. İlaçlama altı kez tekrarlanabilir ya da daha önce belirtildiği gibi hastalık çıkış gösteriyorsa ilaçlamaya devam edilir. Genellikle hastalık  meyveleri (bazı çeşitler hariç) etkilemez bu yüzden meyveler fındık büyüklüğüne gelince ilaçlamaya devam edilebilir. Ağustos aylarında sürgünler tekrar gelişmeye başlayınca da ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlamalar ilk hastalık belirtileri görüldüğünde yapılmalıdır.

Biber (sera) Külleme: İlaçlamalar bitkiler üzerinde ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanmalıdır.

Kavun Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Genellikle 10 günlük aralıklarla hastalığın seyrine göre 2-5 ilaçlama yapılabilir. Sistemik ilaçlar 15 gün ara ile uygulanmalıdır. Günlük sıcaklık ortalamasının 27oC’nin üstünde ve orantılı nemin de %50’nin altında olduğu zamanlarda ilaçlamaya ara verilmelidir.

Şeftali Külleme: İlk ilaçlama sürgünler yaklaşık 20 cm uzunluğa ulaştığı dönemde yapılır. Hastalığın seyrine göre 14 gün aralıklarla ilaçlamaya devam edilir.

Çeltik Yanıklığı: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın seyrine göre 28 gün sonra ilaçlama tekrarlanır.   

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler