DATCOM

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu
Bağ Bağ küllemesi (Erysiphe necator) 30 ml/100 l su 14 gün
Çilek Külleme(Sphaerotheca macularis f.sp. fragariae) 50 ml/100 l su 3 gün
Domates Patlıcangillerde külleme (Leveillula taurica) 50 ml/100 l su 3 gün
Hıyar Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea) 50 ml/100 l su 7 gün
Hıyar (sera) Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea) 50 ml/100 l su 3 gün
Kornişon Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea) 50 ml/100 l su 7 gün
Kornişon (Sera) Kabakgillerde külleme (Erysiphe cichoracearum, Sphaerotheca fuliginea) 50 ml/100 l su 3 gün
Şeftali Külleme(Sphaerotheca pannosa var. persicae) 40 ml/100 l su 14 gün
Tütün Tütün külleme (Erysiphe cichoracearum) 40 ml/100 l su 7 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ:Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

Datcom ( 100 G/L Tetraconazole) karışım halinde kullanılacaksa küçük hacimli bir ön karışım yapılmalıdır.

Bağ Küllemesi:

1.Uygulama; Çiçekten önce sürgünler 25-30 cm olduğu dönemde,

2.Uygulama; Çiçeklenme öncesi çiçek tomurcuklarının ayrıldığı dönemde,

3.Uygulama; Çiçek taç yaprakları döküldüğü ve korukların küçük saçma tanesi iriliğinde olduğu dönemde,

4. ve Diğer Uygulamalar; Üçüncü uygulamadan sonra kullanılan ürünün etki süresine göre tanelere ben düşme dönemine kadar yapılır.

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

Çilek - Külleme:

1.Uygulama: Hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde,

2.ve Diğer Uygulamalar: Kullanılan ürünün etki süresi dikkate alınarak enfeksiyon koşulları sona erinceye kadar uygulamalara devam edilir. Uygulama programlarında son uygulama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilmelidir.

Domates - Patlıcangillerde Külleme: Uygulamalar tarlada ilk hastalık belirtileri görüldüğünde yapılmalıdır. Uygulamalar bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde ve havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Hıyar, Kornişon(sera-tarla) - Kabakgillerde Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde uygulamaya başlanır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ürünün etkinlik süresine bağlı olarak uygulamaya devam edilmelidir. Günlük sıcaklık ortalamasının 27°C’nin üstünde ve orantılı nemin de %50’nin altında olduğu zamanlarda uygulamaya ara verilmelidir. 

Şeftali Küllemesi:

1.Uygulama: Önceki yıllardaki hastalığın yoğunluğuna göre belirlenmelidir. Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa belirtiler görülür görülmez uygulamaya başlanmalıdır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise budamadan sonra yapılacak kontrollerde ağaçlardaki hastalıklı sürgün oranı %3’ü buluyorsa belirtiler görülmeden önce (yani önceki yıllarda hastalığın görüldüğü tarihten en az 5-8 gün önce veya sürgünler 20 cm olunca) ilk uygulama yapılmalıdır.

2.ve Diğer Uygulamalar: Bitkinin gelişmesine, kullanılan preparatın etki süresi dikkate alınarak enfeksiyon koşulları ortadan kalkıncaya kadar 14 gün arayla uygulamaya devam edilir.

Tütün Külleme: İlk külleme lekeleri görülür görülmez uygulamalara başlanır. Tek uygulama yeterli olabilir. Epidemi devam ederse, kullanılan ürünün etki süresi dikkate alınarak 7-10 gün ara ile 2. ve 3. uygulama yapılır. Uygulama yaprağın alt ve üst yüzeyinde ince bir film tabakası oluşturacak şekilde yapılmalıdır.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler