EDGAR

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Bağ Mildiyö(Plasmopara viticola) 60 g/100 l su 7 gün
Hıyar Kabakgillerde mildiyö (Pseudoperonospora cubensis) 50 g/100 l su 3 gün
KAVUN (Tarla-Sera) Kabakgillerde mildiyö (Pseudoperonospora cubensis) 50 g/100 L su 3 gün
Kornişon Mildiyö(Pseudoperonospora cubensis) 50 g/100 l su 3 gün
Patates Mildiyö(Phytophthora infestans) 50 g/da 3 gün

Edgar (% 50 Cymoxanil) Yüksek asit ve kireç, bordo bulamacı gibi alkali bitki koruma ürünleri dışında birçok ürün ile karışabilir. Ancak geniş çapta bir karışımdan önce fiziksel karışımın mümkün olup olmadığı küçük çapta bir ön karışımla denenmelidir

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgârsız veya az rüzgârlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Bağda Mildiyö: İlk uygulamaya sürgünler 25-30 cm’ye ulaşınca başlanmalıdır. İkinci ve sonraki uygulamalar hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10-12 gün ara ile yapılır.

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

Hıyar, Kornişon, Kavun (tarla-sera)Kabakgillerde Mildiyö: Bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile uygulamaya başlanır. İklim koşulları dikkate alınarak hastalığın seyrine göre gerekirse 10-12 gün aralıklarla uygulamalara devam edilir. Uygulamalarda, ilaçlamanın bitkinin her tarafını, özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Patateste Mildiyö: Hastalık çıkışı için yüksek nem gibi iklim koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile uygulamaya başlanır İklim koşulları dikkate alınarak hastalığın seyrine göre gerekirse 10-12 gün aralıklarla uygulamalara devam edilir. Uygulamalarda, ilaçlamanın bitkinin her tarafını, özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler