EUROGOLD

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Bağ İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 25 ml/100 l su yumurta, larva, ergin 7 gün
Biber (sera) İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 35 ml/100 l su larva, nimf 3 gün
Çilek İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 35 ml/100 l su larva, nimf 1 gün
Domates İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 35 ml/100 l su larva, nimf 3 gün
Elma Avrupa kırmızıörümceği(Panonychus ulmi) 25 ml/100 l su yumurta, larva, nimf 14 gün
Hıyar İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 35 ml/100 l su larva, nimf (örtü altı, tarla) 3 gün
Karpuz İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 25 ml/da larva, nimf 3 gün
Pamuk İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 25 ml/da yumurta, larva, nimf 21 gün
Patlıcan (sera) İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 35 ml/100 l su larva, nimf, ergin 3 gün
Şeftali İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 25 ml/100 l su yumurta, larva, nimf 3 gün

EUROGOLD kontakt etkili bir akarisittir. 

Kırmızı örümceklerin yumurta, larva ve nimflerine karşı dönem değiştirmelerini engellemek suretiyle etki gösterir. Erginlere etkili değildir. Bununla birlikte uygulamadan 3-5 gün sonra belirgin etkisini gösterir ve etki devamlılığı 1 ay civarındadır.

Eurogold ( 110 g/l Etoxazole) Kuvvetli alkali bitki koruma ürünleri ile karışmaz. Diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılmadan önce mutlaka ön karışım testi yapılmalıdır.  

ETOXAZOLE

Kitin sentezi inhibitörüdür. Kontak etkilidir. Gömlek değişimini engeller.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken hazırlanan karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Elma, Avrupa Kırmızıörümceği: Mayıs ayı başından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adet canlı birey görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Domates, Hıyar, Biber, Patlıcan İki Noktalı Kırmızıörümcek: Domates, hıyar ve patlıcanda yaprak başına ortalama 3-5 adet, biberde 1-3 adet canlı kırmızıörümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Pamuk, Kırmızıörümcek; Mücadele zamanının belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklıyken kontroller yapılır. Zararlı yalnız tarla kenarında yada içinde lokal olarak bulunuyorsa sadece bu kısımlara uygulama yapılmalıdır. Yaprak başına ortalama Akdeniz Bölgesi’nde 5 adet, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde 10 adet canlı kırmızıörümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Bağ, Kırmızıörümcek; Yapılan sayımlarda ortalama 5–8 adet canlı birey/yaprak olduğunda uygulama yapılır.

Çilek, İki Noktalı Kırmızıörümcek: Erken dönem uygulaması; Kırmızıörümceklerin her yıl sorun olduğu çilek alanlarında çiçek ve yeşil meyve döneminde (ilk olgun meyveler görülmeden önce) kırmızıörümcekler görüldüğünde bir uygulama yapılmalıdır. Erken dönem uygulaması meyvelerde kalıntı bırakmaması için daha güvenlidir.

Mevsim içi uygulaması; Erken dönem uygulamasının yapılmadığı durumlarda, açıkta yetiştirilen çilekler mevsim başında (Mart sonu- Nisan başı) 3-5 gün aralıklarla kontrol edilir. Kırmızıörümcekler çilekte mevsim başında çevredeki bitkilerde görülür. Öncelikle bu bitkilerin kontrol edilmesi ve BKÜ uygulaması yapılması yeterlidir. Popülasyonun yaygınlık göstermesi durumunda tarlayı temsil edecek şekilde bitkinin orta ve alt bölümlerinde en az 50 yaprakcık incelenir. Yaprakcık başına 15 ve üzerinde kırmızıörümcek tespit edilmesi halinde BKÜ uygulamaya karar verilir. Meyve toplanmasından hemen sonra uygulama yapılır. Son uygulama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilerek hasat yapılmalıdır.

Şeftali-İki Noktalı Kırmızıörümcek: Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adet bireyi geçmesi durumunda ilaçlama yapmak gerekir. Kontroller ilk ilaçlamadan sonra 15’er gün aralıklarla Ağustos sonuna kadar sürdürülmeli ve yoğunluk görüldüğü takdirde ilaçlama yapılmalıdır.  

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler