FERRIGARD 600

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu
Bağ Mildiyö(Plasmopara viticola) 300 ml/100 l su
Domates Mildiyö(Phytophthora infestans) 300 ml/100 l su ( tarla, sera)
Hıyar (sera) Mildiyö(Pseudoperonospora cubensis) 275 ml/100 l su
Marul Mildiyö(Bremia lactucae) 275 ml/100 l su
Patates Mildiyö(Phytophthora infestans) 300 ml/da

Ferrigard 600 ( Fosforoz Asit 600 g/L.) Mancozeb, bakır oksiklorür ile karıştırılabilir. Ancak karışımlar ilk kez uygulanacaksa karışabilirliğini test etmeden ve karışabilirliğini değerlendirmeden tankta karıştırmayınız ve ürünlere uygulamayınız. Emülsiyon Konsantre (EC) bitki koruma ürünleriyle karışım yapılırken, Ferrigard 600 eklemeden önce mutlaka ayrı bir kap içerisinde önce emülsiyon konsantre BKÜ eklenmeli üzerine bir miktar su ilave ederek karıştırılmalıdır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan bitki koruma ürününü aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

Bağ Mildiyö:

İlk uygulamaya sürgünler 25-30 cm uzunluğuna ulaşınca başlanmalıdır. 2. Uygulama ve sonraki uygulamalar 1.ilacın etki süresi ve hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10-15 gün ara ile uygulama yapılır.

Domates Mildiyösü: Çevrede domates yapraklarında 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin alt yüzeyinde beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde uygulamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

Hıyar - Kabakgillerde Mildiyö: Uygulamaya bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile başlanır ve hastalığın şiddetine göre 10 gün aralıklarla sürdürülür. Uygulamaların bitkinin her tarafını özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Marul Mildiyösü: Fideliklerde hastalık görülmeden koruyucu bir uygulama yapılmalıdır. Mildiyö görülürse hasta kısımlar toplanıp yok edildikten sonra birer hafta aralarla fidelerin tarlaya şaşırtılmasına kadar uygulamalar sürdürülmelidir. Şaşırtıldıktan sonra hastalığın çevrede görülmesi ile uygulamaya başlanır ve 10 gün ara ile devam edilir. Uygulama sulama yapıldıktan ve yapraklar kuruduktan sonra yapılmalıdır. Yaprakların alt ve üst yüzlerinin iyice kaplanmasına özen gösterilmelidir.

Patates Mildiyö: Hastalık çıkışı için yüksek nem gibi iklim koşulları oluştuğunda veya çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile uygulamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre 10 gün aralıklarla uygulama tekrarlanır.

Son uygulama ile hasat arasındaki bekleme süresi 0 gündür’

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler