FİLİKANA

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Buğday Sarı Pas(Puccinia striiformis) 100 ml/ da 35 gün
Buğday Septorya yaprak lekesi(Septoria tiritici) 100 ml/ da 35 gün

Filikana Deltamethrin içeren insektisitlerle ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak kullanılabilir. Her ihtimale karşı ön karışım testi yapılması gerekir.

FLUQUINCONAZOLE

Koruyucu ,tedavi edici özellikte ve eradikant sistemik  bir fungisittir. Ksilen ile translaminar olarak taşınır.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar suyla doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

Uygulama Makinesinin Temizliği: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra uygulama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

Filikana buğdayda sorun olan Pas ve Septorya yaprak lekesi hastalıklarına karşı etkili koruyucu ve tedavi edici özellikte bir fungisittir.

Buğday’da Pas: Hastalığın hemen her yıl şiddetli olarak görüldüğü yerlerde ve duyarlı buğday çeşitlerinde yeşil aksam uygulaması olarak ilk pas lekelerinin görülmeye başladığında uygulanır.

Buğday septorya yaprak lekesi hastalığı: Uygulama çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde yapılmalıdır. Hava koşulları ve hastalığın seyrine göre ikinci bir uygulama yapılabilir.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler