NİBORTEM

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu
Hıyar (örtü altı) Beyaz Sinek(Bemisia tabaci) 250 ml / da larva, pupa, ergin
Hıyar (örtü altı) Çiçek tripsleri (F.occidentalis, F. intonsa) 250 ml/da nimf, ergin

Verticillium lecani fungusunun sporları, insektlerin üst derileri ile temasa girdiklerinde buradan direkt olarak vücutlarının içine girerek gelişmeye başlarlar. Büyüyüp çoğalarak insektlerin vücudunu tamamen kaplarlar ve sonunda ölmelerini sağlarlar. Fungus, insekte temas yolu ile bulaştığından dolayı insektte hastalığa sebep olması için insekt tarafından tüketilmesine/yenmesine gerek yoktur.

Nibortem’i fungisitler ile karıştırmayın. Nibortemuygulaması ile bir fungisit uygulaması arasında en az 7günbeklenmesi tavsiye edilir.

İlaçlama bitkilerin gövde, yaprak ve dallarında kuru bir yer kalmayacak şekilde eşit olarak pülverize yapılmalıdır. Sıcak saatlerde, rüzgarlı havalarda, bitkilerin yaprakları çok kuru ve solgun olduğunda ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlama en kısa sürede tamamlanmalıdır. Karışımın pH’sı 4,5 – 8,5 arasında olmalıdır.

Hıyar (Beyaz sinek):Beyaz sinek ile bulaşık olduğu saptanan alana köşegenler yönünden girilir. Her 5 adımda bir alt, orta ve üst yapraklardan olmak üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 larva ve pupa olduğunda mücadeleye başlanır

 

Hıyar (Çiçek tripsi):Küçük yapraklı bitkilerde bir dekarda tesadüfen 25 bitki ve her bitkiden 2’şer yaprak, büyük yapraklı bitkilerde ise 25 bitkiden 1’er yaprak alınır ve binoküler altında trips ergin ve larvaları sayılır.  Yine her bitkiden tesadüfen alınan 2’şer çiçek, bir tepsi içinde beyaz bir kağıda silkelenerek alınır ve düşen trips ergin ve larvaları sayılır. Yaprak başına düşen trips sayısı (ergin ve larva) küçük yapraklı bitkilerde 10, büyük yapraklı bitkilerde 20 ise mücadele yapılır.

 

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler