PERSPECTA 240

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Bağ İki noktalı kırmızıörümcek(Teranychus urticae) 60 ml/ 100 l su yumurta, larva, nimf, ergin 14 gün
Biber (sera) Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/100 l su yumurta, larva, nimf, ergin 1 gün
Çilek Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/ 100 l su larva, nimf, ergin 1 gün
Domates Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/da larva, nimf, ergin (tarla-sera) 1 gün
Hıyar (sera) Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/100 l su larva, nimf,ergin 1 gün
Karanfil Pamuk kırmızıörümceği(Tetranychus cinnabarinus) 60 ml/da 1 gün
Kornişon (Sera) Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/100 l su larva, nimf, ergin 1 gün
Patlıcan (sera) Kırmızıörümcekler(Tetranychus spp.) 60 ml/100 l su yumurta, larva, nimf, ergin 1 gün

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

 

Perspecta 240®  kırmızı örümceklerin kontrolunda kullanılan seçici bir akarisittir.

Perspecta 240®  karanfil, domates, hıyar, çilek, biber, patlıcan ve bağ’da kırmızı örümceklerin tüm haraketli dönemlerine karşı etki ederek ani etkili ve uzun süreli kalıcı bir etki sağlar.

Perspecta (240 g/l Bifenazate) Bordo bulamacı, kükürt ve yazlık yağ ile karışmaz.

Kırmızı örümceklerin sinir sistemini bozarak hiperaktiviteye (sürekli hızlı hareketlilik) neden olur. İlaç ile temas eden kırmızı örümceklerin beslenmesi 3 saat içerisinde durur. Ölümler 3-4'üncü günde görülmeye başlanır. Perspecta 240®  yaprak üzerinde uzun süreli kalıcı etkiye sahip kontakt etkili bir akarisittir. Bombus arılarına herhangi bir yan etkisi yoktur. Faydalı böceklere ve kırmızı örümceklerin doğal düşmanlarına karşı emniyetli olması sayesinde entegre mücadele programlarında (IPM) güvenle kullanılabilir

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken hazırlanan karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

Perspecta 240 kırmızı örümceklerin kontrolunda kullanılan seçici bir akarisittir.
Perspecta 240 karanfil, domates, hıyar, çilek, biber, patlıcan ve bağ’da kırmızı örümceklerin tüm hareketli dönemlerine karşı etki ederek ani etkili ve uzun süreli kalıcı bir etki sağlar.

Karanfil’de Kırmızıörümcek; bitki koruma ürünü bitkilere çiçeklenmeden önce veya çiçek kesiminden sonra uygulanmalıdır. Bir yaprakta ortalama 10 adet kırmızı örümcek bulunduğunda uygulama yapılır. Tek uygulama yeterlidir.

Domates, hıyar, kornişon, biber ve patlıcan, -Kırmızıörümcekler: Domates, patlıcan, hıyar ve kornişonda yaprak başına ortalama 3-5 adet, biberde 1-3 adet canlı kırmızıörümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Çilek - İki noktalı kırmızıörümcekler:
Erken dönem uygulaması; Kırmızıörümceklerin her yıl sorun olduğu çilek alanlarında çiçek ve yeşil meyve döneminde (ilk olgun meyveler görülmeden önce) kırmızıörümcekler görüldüğünde bir uygulama yapılmalıdır. Erken dönem uygulaması meyvelerde kalıntı bırakmaması için daha güvenlidir.
Mevsim içi uygulaması; Erken dönem uygulamasının yapılmadığı durumlarda, açıkta yetiştirilen çilekler mevsim başında (Mart sonu- Nisan başı) 3-5 gün aralıklarla kontrol edilir. Kırmızıörümcekler çilekte mevsim başında çevredeki bitkilerde görülür. Öncelikle bu bitkilerin kontrol edilmesi ve BKÜ uygulaması yapılması yeterlidir. Popülasyonun yaygınlık göstermesi durumunda tarlayı temsil edecek şekilde bitkinin orta ve alt bölümlerinde en az 50 yaprakcık incelenir. Yaprakcık başına 15 ve üzerinde kırmızıörümcek tespit edilmesi halinde BKÜ uygulamaya karar verilir. Meyve toplanmasından hemen sonra uygulama yapılır. Son uygulama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilerek hasat yapılmalıdır.

Bağ - Kırmızıörümcek; Yapılan sayımlarda ortalama 5–8 adet canlı birey/yaprak olduğunda uygulama yapılır.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler