SON FİNAL

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Pamuk Kozanın açılmasını hızlandırarak erken ve bir defada hasat olanağı sağlamak, yaprak dökümü ile hasatı kolaylaştırmak ve pamuğu makineli hasada hazırlamak. () 200 ml/da Teknik olarak tepeye yakın ve hasat edilebilir kozalar olgunlaştığında (Bıçak ile kolayca kesilemeyecek kadar sert ve kesitte tohum çevresi açık kahve rengi olduğunda) pratik olarak kozalar %25-30 açmış olduğunda 14 gün

SON-FİNAL (Ethephon + Cyclanilide 480 + 60 g/l) uygulamasından 

30 gün içerisinde mısır, hububat, 
60 gün içerisinde yaprağı yenen sebze, 
120 gün içerisinde havuç, turp gibi kökü yenen sebze ekmeyiniz.

SON-FİNAL (Ethephon + Cyclanilide 480 + 60 g/l) Diğer ürünlerle karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmez.

ETHEPHON: 
Sistemik bitki büyüme düzenleyicisi. 
Etilene ayrışıp bitki dokuları içine nüfuz eder ve büyümeyi etkiler 
 
CYCLANILIDE:
Polar oksin taşınımını engeller.

ÜRÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan ürün önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ: Aynı gün tüketecek kadar karışım hazırlayın. Sulandırılmamış bitki koruma ürünü ekipman üzerine dökülürse kalıcı lekeler bırakabilir; bu gibi durumda bulaşmış kısımları 1 saat içerisinde bol su ile yıkayın. İyi bir ıslatma için yer aletleriyle 20-40 l/da su kullanılmalıdır. 6-8 saat içerisinde yağmur bekleniyorsa uygulama yapılmamalıdır. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız. SON-FİNAL uygulamasından 30 gün içerisinde mısır, hububat, 60 gün içerisinde yaprağı yenen sebze, 120 gün içerisinde havuç, turp gibi kökü yenen sebze ekmeyiniz.

Hasat: Randımanlı bir hasat için kozaların açılma durumu yakından izlenmelidir. Uygulamadan itibaren 7 gün geçmeden hasat yapılmamalı, bir kayıba neden olmamak için de hasat çok geciktirilmemelidir. Normal koşullarda uygulamadan 14-21 gün sonrası hasat için uygundur.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler