VURGAREN

KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR

Bitki Adı Zararlı Organizma Adı Dozu
Biber (sera) Toprak kökenli hastalık etmenleri (Rhizoctonia solani, Fusarium spp) 500 ml/da Damlama sulama ile 3 gün
Domates Sebze fidelerinde çökerten ve kök çürüklüğü (Pythium spp. Fusarium spp.) 150 ml/100 L su (3 litre/m2 mahlûl) 7 gün
Hıyar Kabakgillerde solgunluk ve kök çürüklüğü (Fusarium spp., Phythium spp., Rhizoctonia spp.) 300 ml/100 l su (3 litre/m2 mahlûl 7 gün
Kornişon Kabakgillerde solgunluk ve kök çürüklüğü (Fusarium spp., Phythium spp., Rhizoctonia spp.) 300 ml/100 l su (3 litre/m2 mahlûl 7 gün
Muz Fusarium solgunluğu (Fusarium oxysporium f.sp cubense) 750 ml/da (Dm.Sl.) -
Tütün Çökerten(Pythium spp., Rhizoctania spp., Alternaria spp., Fusarium spp., Sclerotinia spp. ) 200 ml/100 l su 3 l/m2 mahlul -
 
 

Diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılmadan ön karışım denemesi yapılmalıdır.

HYMEXAZOLE:
Sistemik toprak ve tohum fungisitidir. 
DNA/RNA sentezini engeller. 

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde uygulama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır. Damlama sisteminin kalibrasyonu: Damlama sisteminin kalibrasyonu için baştan ve sondan 3 meme 10 dakika çalıştırılarak debisi ölçülür. Sapma % 10’u geçmemelidir. Dekara verilecek BKÜ için gerekli su miktarı belirlenir.

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçalarının yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ

Süzgeçli kova ile uygulama: Tohumlar ekildikten hemen sonra m2 ye 3 litre karışım (mahlûl) gelecek şekilde süzgeçli kova veya uygulama makinesi ile toprak yüzeyine uygulama yapılır.

Biberde damlama sulama ile uygulama: Dekara hesaplanan bitki koruma ürünü miktarı, damlama sulama ünitesi 10 dakika çalıştırılarak, damlama sulama ile toprağa verilir. 1.uygulama dikimden 1 gün sonra, 2. uygulama birinci uygulamadan 30 gün sonra yapılır.

Muzda uygulama: Dikim sonrası dekara 750 ml. bitki koruma ürünü uygun bir yöntemle (damlama sulama) toprağa verilir. Hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra kimyasal mücadele etkili değildir.

Benzer Ürünler

Ürün ile aynı kategoriden ürünler